hse چیست؟ بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایزوسیستم | elitarchgroup

hse چیست؟ بهداشت، ایمنی و محیط زیست ایزوسیستم | elitarchgroup

این موضوع، مسئله‌ای اثبات‌شده است و کارفرمایان می‌توانند با رعایت ایمنی و بهداشت در محیط کار، به وفاداری کارکنان و پرسنل به سازمان قراردادمشارکت در سرمایه گذاری خود امیدوار باشند. چرا سلامت و ایمنی در محیط کار مهم است؟ این سؤالی است که شاید بارها از ذهن کارفرمایان و کارکنان گذشته است. حقیقت آن است که نمی‌توان نسبت به اهمیت ایمنی محیط کار HSE بی‌توجه بود. از یک سو، کارفرمایان باید ضمن مجهز نمودن کارگاه‌های خود به دانش HSE کارکنان خود را ملزم به رعایت از اصول ایمنی محیط کار کنند، تا مطمئن شوند کارکنانشان در نتیجه کاری که برای آن‌ها انجام می‌دهند، در معرض خطر آسیب قرار نمی‌گیرند. البته این فقط کارکنان یک سازمان نیستند که سلامت و ایمنی‌شان باید برای کارفرمایان اهمیت داشته باشد، بلکه افرادی همچون بازدیدکنندگان، مشتریان، پیمانکاران فرعی و همه مردمی که ممکن است در ارتباط با فعالیت یک سازمان باشند نیز باید در ایمنی کامل به سر ببرند. در حقیقت، بهداشت محیط کار و بهداشت شغلی، حوزه‌ای از کار در بهداشت عمومی برای ارتقاء و حفظ بالاترین درجه رفاه جسمی، روانی و اجتماعی کارگران در همه مشاغل محسوب می‌شود.

  • در خدمات مشاوره HSE، تیم صماکو، برخورداری از نظرات مشاوران HSE ، به صورت جلسات حضوری یا تلفنی و با بررسی های نظام مند و ارائه گزارشات مدون صورت می پذیرد.
  • و وضعیتی را در نظر دارد که بیشترین ریسک خطر را در محیط های کاری دارند.
  • تحقق اهداف سازمان ها درحوزه های کسب و کارهای مختلف در سایه بهداشت، ایمنی و محیط زیست به یكی از اولویت های سازمان ها در تجارت امروز تبدیل شده است .
  • به همین سبب، حفاظت از تندرستی نیروی کار و بهینه سازی محیط کار، از اهمیت شایان توجه ای برخوردار است.

دانش HSE با برقراری بهداشت و رعایت ایمنی محیط کار HSE هم به صاحبان کار و هم به قشر کارگر، از سویی اطمینان خاطری بخشیده است، تا با آسودگی، کسب‌وکار خود را به پیش ببرند و از سوی دیگر چرخ اقتصاد کشور خود را به نحوی به پیش برانند که از قافله اقتصادی عقب نمانند. مسئول ایمنی در دپارتمان HSE، مشکلات ایمنی را بازبینی کرده و اثرات احتمالی زیست‌محیطی فعالیت‌های انجام‌شده در محیط کار را بررسی می‌کند. سپس باید راه‌حل‌های مناسبی برای پیشگیری از بروز حوادث و جراحات ارائه کرده و به دغدغه‌های زیست‌محیطی سازمان نیز به کمک مهارت‌های حل مسئله خود، پاسخ دهد. برای اینکه در سطح سازمان آگاهی درباره ایمنی و سلامت بالا برود، مدیران HSE باید برنامه‌های آموزشی را برای پرسنل سازمان برگزار کنند.

خرید و تامین تجهیزات

مثلاً برای کار تایپ کردن، آگاهی از اینکه آن کارمند نیاز دارد کم تایپ کند یا زیاد یا اینکه تایپ کردن او همراه با کارهایی مانند یادداشت برداشتن، استفاده از تلفن و… باشد، باعث می‌گردد تجهیزات او برای کار متفاوت باشد. شاید این موضوع، ساده به نظر برسد، اما بهتر است از باز گذاشتن درها و کشوهای کابینت و میز خودداری کنید. کارگاه‌ها باید آموزش لازم برای استفاده درست از همه ابزارها و تجهیزات داشته باشند و در این مورد بازرسی گردند. به عنوان مثال، مشکلاتی همچون افت موقت شنوایی، افت دائم شنوایی و وزوز گوش به سیستم شنوایی آسیب می‌رسانند.

صماکو – صنعت محور ایمن اندیش

به همین دلیل است که حفظ سلامتی و ایمنی محیط کار HSE برای بسیاری از صاحبان کار، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. باوجوداینکه مسئولیت اصلی مدیر HSE ارتقای ایمنی در محیط کار است، اما برخی حوادث در طول فرایندهای ارزیابی ریسک خود را نشان نمی‌دهند. برای مثال شرکتی را در نظر بگیرید که کارش نصب سیستم‌های تهویه هوا در محیط‌های اداری است.

توسط کنکور احمدی

تدریس کنکور استاد احمدی