لیست صنایع دستی اصفهان نمایش و معرفی مشاغل و کسب و کارهای ایرانی | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

لیست صنایع دستی اصفهان نمایش و معرفی مشاغل و کسب و کارهای ایرانی | گالری تبلیغاتی امیران تبلیغ

اصفهان، در طول تاریخ هنری خود، همواره مجموعه‌ای پربار و ماندگار را به فرهنگ ایران‌زمین تقدیم کرده است. جایی که درها به معرق و منبت زینت یافته‌اند و دیوارها از نگاره‌های بی‌نظیر پوشیده شده‌‌اند. اما این تنها قطره‌ای از دریای بیکران هنرهایی است که اصفهان در آن غوطه‌ور است.

  • اگر فقط یک راه مطمئن برای بازاریابی شرکت و بیزینس شما وجود داشته باشد آن هم استفاده از هدایای تبلیغاتی خاص است.
  • هنر زیبا و اصیل گره چینی به خاطر سختی و زحمت زیادی که نیاز دارد دربرگیرنده هزینه بسیار بالایی است.
  • مواد سازنده گیوه عموماً نخ قالی و نخ ابریشم کف آن هم ازچرم، پارچه یا لاستیک است.
  • در طول تاریخ ایران؛ شاعران، نقاشان، خطاطان و جنگجویان و پادشاهان هر کدام به نوبه خود گامی مجکم برای عظمت ایران برداشتند.

قیمت تابلو مینیاتور نفیس استاد معتمدی برای امکان خرید راحتتر بسیار مناسب در نظر گرفته شده و ارزش هنری قاب خاتم کاری در نظر گرفته نشده است. اما بعدها این هنر در شیراز رونق بیشتری گرفت و امروزه خاتم سازی شیراز جایگاه بالاتری دارد. هم‌اکنون در استان اصفهان قلمکاری انجام می‌شود و یکی از معروف‌ترین صنایع دستی این استان است. قلمکاری بیشتر روی پارچه‌های ابریشم، کرباس، کتان، پنبه و چلوار انجام می‌شود و نقش‌های آن بیشتر شامل طرح‌های اسلیمی، داستان‌های حماسی، کتیبه‌های اشعار ایرانی، طبیعت و حیوانات است. قلم‌زنی روی ظروف مسی، نقره‌ای و برنجی یکی از صنایع دستی قدیمی است که استفاده از آن هنوز در اصفهان، شیراز و تبریز رواج دارد.

قندان بشقاب پرنده مس و خاتم

از ترمه های معروف موجود در بازار میتوان به ترمه هاشمی، ترمه حسینی،ترمه رضایی و… اشاره کرد. از جمله نقش هایی که در ترمه دوزی بکار میرود نقش های شاه عباسی، بته جغه، شاخ گوزنی، راه راه و… است. دستگاههای ترمه دوزی نیز وجود دارن که با استفاده از آن ترمه بافته میشود.

هنر گچ بری

قیمت ترمه برحسب میزان تراکم، برند، میزان تنوع رنگ، تعداد و انتخاب ست های مختلف متفاوت است که در فروشگاه صنایع دستی اصفهان با قیمت بسیار مناسب و تضمین کیفیت و شناسنامه ساخت به فروش می رسند. فیروزه کوبی در مشهد انجام می شد ولی بعدها، حدود ۷۰ سال پیش توسط  «یوسف حکیمان» به اصفهان آورده شد. ظروف فیروزه کوبی شده از جنس مس، نقره، برنج، برنز می باشند، در این هنر فیروزه هایی که از کارگاه های فیروزه تراشی شهرهایی مثل مشهد و نیشابور تهیه شده اند در اندازه های کوچکی، بصورت موزاییک بر روی اشیا، چسبانده می شوند. این هنر زیبا در ساخت آینه شمعدان، گلدان، ظروف و زیورآلات استفاده می شود.

از معروف ترین سوغاتی اصفهان: دوغ و گوشفیل

این صنایع شامل ترمه، مس و پرداز، مس و تراش، میناکاری، سفره قلمکار و بسیاری دیگر است. صنایع‌دستی اصفهان به دلیل طرح‌ها و نقوش زیبا، بافت‌های دقیق و استفاده از مواد با کیفیت بالا، در سطح ملی و بین‌المللی شهرت دارند. خرید ترمه را به عنوان زیباترین و نفیس ترین منسوجات موجود توصیه می کنیم و در بین صنایع دستی مختلف، نرخ فروش بسیار بالایی دارد. در حال حاضر مرغوب ترین ترمه ایران در یزد بافته می شود که تحت برندهای هاشمی، سالاری، حسینی، رضایی و غیره عرضه می شوند.

توسط کنکور احمدی

تدریس کنکور استاد احمدی