عدم فهم متقابل صنعت و دانشگاه، علت اصلی چالش ارتباط صنعت با دانشگاه استایسنا/همدان معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریئیس‌جمهوری علت اصلی چالش ارتباط صنعت و دانشگاه را عدم فهم متقابل صنعت و دانشگاه دانست و گفت: حرکت دانشگاه، برای کشف و شناسایی مسائل صنعت از یک سو و ارائه این نیازها از سوی صنعت یک ضرورت به شمار می‌رود.

روح‌الله دهقانی‌فیروزآبادی، امروز دوشنبه ۶ شهریور در نشست با نمایندگان جامعه علمی، دانشگاهی و نخبگان شهرستان ملایر در دانشگاه ملایر، ضمن اشاره به دغدغه تعامل صنعت و دانشگاه، راهکار حل این مسأله را وجود یک نهاد واسط آشنا به زبان هر دو طرف دانست و افزود: بارها به ضرورت حل این چالش تأکید داشته‌ام و حتی در سخنرانی سال ۹۷ مقابل مقام معظم رهبری به دغدغه ارتباط با صنعت اشاره کردم. 

وی با تأکید بر اینکه اگر دانشگاه راهکاری برای کشف مسائل صنعت داشته باشد، از آنها حمایت می‌کنیم، اظهار کرد: یکی از نیازهای جدی معاونت علمی، بستری تعاملی و جامع، برای اطلاع‌رسانی خدمات و حمایت‌ها است.

دهقانی‌فیروزآبادی با اشاره به طراحی سامانه جامع و تعاملی ارائه خدمات معاونت علمی، مطرح کرد: براساس یک بررسی ۹۰ درصد منابع اعطایی معاونت علمی توسط ۱۰ درصد از شرکت‌ها استفاده شده است که عمدی در آن نبوده و عمدتا به علت آشنا نبودن شرکت‌ها با تنوع این حمایت‌ها بوده است.

وی ادامه داد: در همین راستا، سامانه جامع خدمت معاونت علمی، در حال توسعه است تا خدمات حمایت‌ها و زیرساخت‌های معاونت علمی به شکلی هوشمند، تعاملی و متناسب با جامعه معرفی شود.

دهقانی‌فیروزآبادی از عرضه بیش از ۴۰۰ خدمت توسط معاونت علمی خبر داد و گفت: عمده شناخت جامعه مخاطب از خدمات معاونت علمی، محدود به ارزیابی شرکت‌ها و معرفی به صندوق‌ها برای دریافت تسهیلات است.

ارتباط صنعت و دانشگاه با حلقه‌های رابط امکان‌پذیر است

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری اظهار کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه با سازوکارهای مشخص و راهکارهای واسطه‌ای امکان‌پذیر است.

دهقانی‌فیروزآبادی با تأکید بر اینکه ارتباط صنعت و دانشگاه در دنیا با استفاده از راهکار استفاده از نقاط و حلقه‌های رابط و واسط امکان‌پذیر است، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از همین حلقه‌های میانی به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: این شرکت‌ها از یک سو با زبان صنعت، تضامین و تولید آشنا و از سوی دیگر، با زبان علم و دانش آشنا هستند.

دهقانی‌فیروزآبادی ضمن ابراز علاقه به ارتباط صنعت و دانشگاه و حمایت از این طرح‌ها، گفت: این ارتباط باید با کمک حلقه‌های واسط و کارآمد و مبتنی بر الگوهای صحیح اتفاق بیفتد.

دیپلماسی علم و فناوری یکی از گفتمان‌های جدی ریاست جمهوری در سفرهای خارجی

وی به ایجاد بسترها و فرصت‌سازی برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای بین‌المللی اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از گفتمان‌های جدی ریاست جمهوری در سفرهای خارجی، دیپلماسی علم و فناوری است.

دهقانی‌فیروزآبادی تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری در طی این سفرها و پس از آن، به ایجاد زمینه برای حضور توانمندی.های دانش‌بنیان‌ها در عرصه بین‌المللی توجهی جدی دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری تأکید کرد: ظرفیت بالقوه ملایر و استان همدان در حوزه کشاورزی باید به کمک فناوری و کار پژوهشی دانشگاه براساس یک مدل اقتصادی حفظ شده و ارتقاء یابد.

ضرورت پیاده‌سازی یک مدل صحیح اقتصادی در حوزه کشاورزی و باغداری

وی با اشاره به ضرورت پیاده‌سازی یک مدل صحیح اقتصادی و کار آمد در حوزه کشاورزی و باغداری، گفت: در این تحقیقات باید بازار و توسعه فناوری دیده شده باشد.

دهقانی‌فیروزآبادی با اشاره به ظرفیت‌های غنی استان همدان در زمینه نیروی انسانی دانش‌آموخته و برخورداری از ظرفیت‌های سرزمینی بسیار خوب برای توسعه، گفت: ملایر سرزمین علم و دانش است و از فرصت‌های ناب و ارزشمندی برای خلق ارزش افزوده و سهم قابل توجهی از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برخوردار است.

وی با اشاره به تعریف یک مدل همکاری متناسب با ظرفیت‌های شهرستان ملایر بیان کرد: تا پایان شهریور یک بسته همکاری مبتنی بر ظرفیت‌های علمی، آمایشی و دانشگاهی ملایر تعریف خواهد شد و در قالب موافقت‌نامه‌هایی در محورهای مختلف، حمایت از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در ملایر صورت می‌گیرد. 

حمایت سه برابری معاونت علمی در قالب گرنت پژوهشی به طرح‌های پژوهشی نیازمحور

دهقانی‌فیروزآبادی تأکید کرد: به هر میزان که استادان بتوانند طرح پژوهشی نیازمحور و فناورانه جذب کنند تا سه برابر آن در قالب گرنت توسط معاونت علمی حمایت خواهد شد.

وی با بیان اینکه از مدل‌های کارآمد، اشتغالزا و اقتصادی در حل مسائل کشاورزی حمایت می‌کنیم، مطرح کرد: چالش‌های حوزه کشاورزی و دیگر چالش‌های استان همدان صرفا با مدل‌ها و روش‌های دولتی حل نمی‌شود و دولت صرفا نقش تسهیلگر را ایفا می‌کند. 

وی با بیان اینکه در محورهای اقتصادی و بازارمحور از توسعه آزمایشگاه‌ها و تجهیزات پژوهش حمایت خواهد شد، گفت: حمایت از سرمایه‌گذاری روی تحقیق و توسعه شرکت‌ها در قالب اعتبار مالیاتی یکی دیگر از محورهای حمایتی معاونت علمی از توسعه اقتصاد دانش بنیان استان است.

وی با تأکید بر ضرورت تعریف یک مدل مناسب اقتصادی و متناسب با نیاز قشر کشاورز، گفت: این مدل به طور قطع کارآمد خواهد بود و کشاورز و باغدار نیز از آن استقبال خواهد کرد ضمن آن‌که از ایجاد خسارات جلوگیری می‌کند.

وی اولویت معاونت علمی را حمایت و سرمایه‌گذاری روی محتوا دانست و خاطرنشان کرد: برای راه‌اندازی یک کسب و کار نوآور و اثربخش در گام نخست محتوا و کاری که قرار است انجام شود، اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه حوزه صنایع خلاق همچون دانش‌بنیان‌ها از نوآوری و فناوری بهره می‌برد، مطرح کرد: این حوزه از عنصر خلاقیت بهره بیشتری می‌برد و باید به عنوان یک حوزه عموم‌ پسندتر که به مردمی شدن اقتصاد دانش‌بنیان کمک می‌کند، مورد حمایت استان قرار بگیرد.

ضرورت ایجاد بستر برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای بین‌المللی 

دهقانی‌فیروزآبادی با اشاره به ضرورت ایجاد بسترها و فرصت‌سازی برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای بین‌المللی، بیان کرد: طی اسفرهای ریاست جمهوری و پس از آن، به ایجاد زمینه برای حضور دانش‌بنیان‌ها در عرصه بین‌المللی توجه جدی شده است.

وی با تأکید بر ضرورت حفظ و ارتقاء ظرفیت بالقوه ملایر و استان همدان در حوزه کشاورزی به کمک فناوری و کار پژوهشی دانشگاه براساس یک مدل اقتصادی، گفت: در حوزه کشاورزی و باغداری باید یک مدل صحیح اقتصادی و کارآمد پیاده‌سازی شود که در آن تحقیقات، بازار و توسعه فناوری دیده شده باشد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402060604256/%D8%B9%D8%AF%D9%85-%D9%81%D9%87%D9%85-%D9%85%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87