انواع ولو ها ، بررسی 9 ولو از مهم‌ترین انواع ولوها پایا هیدرولیک جم | kasrasaran

انواع ولو ها ، بررسی 9 ولو از مهم‌ترین انواع ولوها پایا هیدرولیک جم | kasrasaran

ورودی و خروجی ولو بوسیله یک توپی مخروطی شکل که در قسمت seat قرار گرفته  از یکدیگر جدا می‎گردند و فشار سیال قسمت مخروطی را باز و بسته کرده و اجازه ورود را به آن می‎دهد. این چک‎ولوها در حالت معمولی بصورت بسته می‎باشند و دیسک‎ها توسط فنر پیچشی بصورت بسته نگه داشته می‎شوند. هنگامیکه مسیر جریان به سمت جلو باشد، فشار سیال سبب می‎گردد تا دیسک‎ها لولا را باز کرده و اجازه عبور جریان داده شود. در شیرهای ساچمه‎ای که در سیستمهای فرایند بکار می‎روند ممکن است از عملگرهای مختلفی به منظور کنترل مستقیم یا از راه دور شیر استفاده شود. متداولترین این عملگرها یا بصورت دستی بوده و یا توسط یک موتور کار می‎کنند. شیر ایمنی مکانیزمی است برای حفاظت از سیستم در انتهایی‌­ترین بخش آن، برای محدود کردن فشاری که در اثر خرابی تجهیزات ایجاد شده است.

  • اکثر ولوهای توپی از نوع سریع عمل می‌کنند که برای کارکردن سوپاپ نیاز به چرخش ۹۰ درجه دسته سوپاپ دارد.
  • انبوه سازی تولید در اقطار بسیار بالا، فشارهای ماکزیمم، ضرایب اطمینان به طرز شگفت انگیزی بهبود یافته است.
  • به شیرهایی که با چنین اکچویتورهایی مجهز هستند، گاهی شیرهای کنترل یا کنترل جریان گفته می شوند.
  • درپوش روی بدنه به روش های پیچی (Bolted Bonnet)، روش جوشی (Welded Bonnet) یا روش رزوه ای (Threaded Bonnet) مونتاژ می شود.
  • این وضعیت سبب می‎شد که فضای حلقوی بین دیسک و رینگ نشیمنگاه تدریجاً بسته شود که اینحالت ولو بسته شده است.
  • اکثر ولوهای توپی دارای عملکرد سریع هستند و در صورت چرخش 90 درجه‌ای دستگیره عمل می‌کنند.

این نوع از چک‎ولوها در سیستم‎هایی که در آنها از globe valve بعنوان یک ولو کنترل جریان استفاده می‎شود مورد استفاده قرار می‎گیرد. چک‎ولوهای بالارفتنی برای قرارگیری در سیستم پاپینگ افقی و عمودی مورد استفاده قرار می‎گیرد. در عوض هنگامیکه ولو باز می‎شود، زبانه چک‎ولو به قسمت بالای لوله فشار وارد می‎کند. نکته مهم دیگر آنکه زبانه چک ولو باید کوچکتر از قطر لاین باشد و دیگر اینکه افت فشار در این چک ولوها که عموماً بیشتر از نوع swing check valveها می‎باشد خیلی سریعتر از این نوع چک‎ولوها افزایش می‎یابد. وقتیکه دسته ولو می‎چرخد تا ولو باز گردد این قطعه کروی بر روی یک نقطه می‎گردد تا جاییکه سوراخ موجود بر روی این قطعه کروی با مسیر ورودی و خروجی جریان در یک راستا قرار بگیرد. در حالیکه ولو بسته شود این سوراخ بصورت عمود بر مسیر جریان قرار گرفته و مسیر جریان را می‎بندد.

مشخصات فنی شیرآلات صنعتی (ولوهای صنعتی)

ولوهایی که در صنعت عموما به اسم شیرهای حفاظتی استفاده می شوند، از این دسته هستند. لازم به ذکر است که اتصال بدنه شیر و پلاک برای جلوگیری از نشتی سیال ضروری است. ولوهایی که در صنعت عموما به اسم شیرهای حفاظتی استفاده می شوند، از این دسته هستند. در مابین انواع ولو صنعتی، قطعا این ولوها از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار هستند.

ولو پروانه ای (Butterfly Valve)

این چرخش به نوبه خود توسط اتصال واحد به یک حرکت خطی ترجمه شده است، که باعث می شود ساقه شیر و پلاگ را برای کنترل جریان حرکت دهد. طرز کار این مدل از انواع ولو ها به این شکل است کهاگر فلوی عبوری از داخل پایپ زیاد شود، این ولو بیشتر باز شده واگر فلوی عبوری کمتر بشود، این ولو نیز به سمت بسته شدن می رود. به شیرهای کنترلی می توانیم درصد باز و بسته بودن بدهیم و این قابلیت را دارند که در هر لحظه 50% یا 60% یا هر میزان دلخواهی باز باشند و به این میزان دلخواه سیال را عبور دهند. یکی از نوع اتصالات مورد استفاده در شیرآلات صنعتی، اتصالات فلنجی هستند که در انواع مختلف و با سایزهای مختلف در دسترس هستند.

شیرهای آئروسل (Aerosol Valves)

همچنین شیرهای دورانی دارای محدودیت بیشتری از نظر افت فشار نسبت به نوع خطی آن هستند. شیرآلات صنعتی در انواع مختلفی مانند شیرآلات گردشی، شیرآلات توپی، شیرآلات صنعتی درب‌دار، شیرآلات دیافراگمی و غیره سایت کلیک کنید تولید می‌شوند. شیر دیافراگمی یا Diaphragm Valve، شیری است که برای کنترل جریان سیال با اجزای حساس به خوردگی در خطوط لوله‌ها استفاده می‌شود.

توسط کنکور احمدی

تدریس کنکور استاد احمدی