از طرح‌های برگزیده دانشجویی و صنعتی تقدیر می‌شود

از طرح‌های برگزیده دانشجویی و صنعتی تقدیر می‌شود

طرح‌های برگزیده دانشجویی و صنعتی، حوزه مهندسی متالورژی و مواد در جشنواره جایزه ملی «پروفسور وقار»، معرفی و از صاحبان این طرح‌ها به‌همراه برترین رتبه کنکور پذیرفته‌شده در این رشته دانشگاهی با اعطای تندیس پروفسور وقار (پدر دانش متالورژی ایران) و جایزه نقدی تقدیر می‌شود.

 محمد مکملی، دبیر نخستین جشنواره جایزه ملی «پروفسور وقار»، در آستانه برگزاری هم‌زمان این جشنواره با جشن کانون فارغ‌التحصیلان دانشکدگان فنی دانشگاه تهران روز چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ در سالن شهید چمران، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره گرامیداشت نام و یاد پدر دانش متالورژی ایران زنده‌یاد پروفسور «رامز وقار» و ارج نهادن به فعالیت‌های علمی، پژوهشی و صنعتی ایشان در دوران حیاتشان است.

وی، با بیان این‌که ایشان در مدت حیات دانشگاهی خود همواره پیشتاز فعالیت‌های پژوهشی و صنعتی در مهندسی متالورژی و مواد بوده‌اند، گفت: پروفسور وقار همکاری وثیقی با صنایع معدنی و فلزی کشور داشته‌اند از این‌رو پس از درگذشت ایشان در مرداد ۱۳۹۹ به پیشنهاد من و با مشارکت صنایع معدنی و فلزی و خانواده پروفسور «رامز وقار» و همکاران ایشان در دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران، بنیاد حامیان و کانون فارغ‌التحصیلان دانشکدگان فنی دانشگاه تهران نخستین جشنواره جایزه ملی پروفسور وقار در ۳ شاخه دانش‌آموزی، دانشجویی و صنعت برگزار می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران، با بیان این‌که پروفسور وقار حق بزرگی بر گردن دانش متالورژی و مواد و حتی صنعت این حوزه دارد، در ادامه خاطرنشان کرد: هنوز برخی کتاب‌های تألیفی ایشان نظیر «آماده‌سازی بار کوره بلند» یا کتاب «هیدرومتالورژی» پس از ۳۰ سال از نگارش آن کتاب روز و درجه یک محسوب که در دانشگاه تهران و بقیه دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شوند.

 مکملی با بیان این‌که ایشان در دوران حیات خود مشاور بسیاری از صنایع معدنی و فلزی کشور هم بودند، تصریح کرد: هدف از برگزاری این جشنواره تقدیر از زحمات و زنده نگهداشتن نام و یاد پروفسور وقار پدر دانش متالورژی و مواد ایران و تقدیر از صاحبان طرح‌های برتر پژوهشی دانشجویی و صنعتی در حوزه متالورژی و مواد است.

وی، در تشریح چگونگی انتخاب طرح‌های برگزیده دانشجویی جشنواره گفت: این جایزه به برترین طرح‌های پژوهشی دانشجویی در سطح کشور اعطا می‌شود که کاربردی بوده و یا در صنعت اثرگذار بوده باشند، به‌عنوان مثال صرفه‌جویی مالی، یا بهینه‌سازی فرآیند را به‌همراه داشته باشند و یا به توسعه یک محصول صنعتی یا بهینه کردن فرآیند صنعتی منجر شده و یا هسته دانش‌بنیانی از درون آن شکل گرفته باشد.

دبیر نخستین جشنواره جایزه ملی «پروفسور وقار»، با بیان این‌که طرح‌های ارسالی پس از بررسی و داوری در کمیته اجرایی، به بهترین‌های آن جوایزی تعلق می‌گیرد، افزود: از شرایط این طرح‌ها این است که حداکثر ۲ سال از زمان فارغ‌التحصیلی دانشجویان نگذشته باشد، این طرح‌ها از طرف دانشگاه معرفی می‌شوند و حامیان مالی این طرح‌ها باید صنعت و یا طرح باید در صنعت اثرگذار باشد.

 مکملی درباره ویژگی‌های طرح‌های صنعتی منتخب در کمیته اجرایی هم توضیح داد: پس از طی پروسه بررسی و داوری در کمیته اجرایی، جایزه به‌همراه تندیس به طرح صنعتی تعلق می‌گیرد که به‌عنوان مثال صرفه‌جویی مالی را به‌همراه داشته است، یا به بهینه‌سازی در فرآیند صنعت مهندسی متالورژی و مواد منجر شده و یا محصولی با قیمت کم‌تر را تولید کرده باشند و یا حتی ارزش افزوده‌ای را به‌همراه داشته باشد.

وی، با بیان این‌که این طرح‌های صنعتی باید ارسالی از طرف صنعت و مورد تأیید مدیر تحقیق و توسعه واحد صنعتی و یا واحد پژوهش و فن‌آوری یا بالاترین مقام اجرایی شرکت باشد، در ادامه تصریح کرد: مهلت ارسال مقالات تا ۲۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ تعیین شده بود.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران، یادآور شد: دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران، نخستین جشنواره جایزه ملی پروفسور وقار را با همکاری و مشارکت شرکت ملی صنایع مس ایران، مجتمع فولاد مبارکه، بنیاد حامیان و کانون فارغ‌التحصیلان دانشکدگان فنی دانشگاه تهران برگزار می‌کند.

 مکملی اظهار امیدواری کرد که برگزاری چنین جشنواره‌هایی تشویقی برای پژوهشگران و دانشجویان صنعت متالورژی و مواد و سبب ارتباط بهتر میان صنعت و دانشگاه شود.

منبع: https://www.yjc.ir/fa/news/8671715/%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D8%B1%D8%AD%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D9%82%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF